Byt v Praze za milion korun?

mm

Možná patříte k těm lidem, co se po přečtení Realitní kuchařky od Pavly Temrové nadchli koupí investičního bytu na pronájem a rychlý zisk nebo jste si jednoduše přečetli někde v kyber prostoru, že je správný čas na nákup nemovitosti na investici.

Poté obvykle přichází fáze „hledám nemovitost“. A já vám tímto odpovím na otázku, zda se v Praze dá sehnat byt pod milion korun českých. Sama jsem hledala na internetu nejen v realitní inzerci, ale také na nepřeberném množství soukromých inzertních serverů, abych zjistila, jaký nejnižší limit pro nemovitost na území Prahy.

Neustále čteme, jak se krize podepsala na snížení cen nemovitostí i úrokových sazbách úvěrů, které jsou dle hypotečních poradců na svém minimu. Proto jsem si říkala, že bych někde už mohla naleznout nemovitost v Praze pod milion, vždyť ceny bytů v panelových domech musí každopádně se vzrůstající snahou o zastavení každého metru čtverečního v centru, co nejblíže pražskému metra, klesnout.

Hledala jsem v soukromé inzerci, ve veřejné inzerci Srealit i na stránkách rozličných realitních kancelářích.

Pravdou je, že se nedá koupit byt v Praze pod 1 000 000,- Kč. Že mi i přesto dokážete, že nějaké najdete? Tak se na to podívejme…

„Ateliér – co je „byt“ ateliér. Pod tímto pojmem se označují nebytové prostory, které nelze zkolaudovat, pro nesplnění hygienických norem, jako bytové jednotky: Zpravidla nevyhovují v ateliérech a studiích hlukové limity, nebo prostory nesplňují normu oslunění. Pro použití na kanceláře jsou ale nevhodné např. z pohledu dispozice nebo lokality, a proto se pro ně vymyslel název ateliéry/studia, uvádí Evžen Korec, majitel společnosti Ekospol.“ (zdroj http://www.mesec.cz/clanky/ateliery-a-studia-jako-investice-i-jako-levne-bydleni/)

Nevýhodu spatřuji ze své praxe především v tom, že kdo by chtěl bydlet v něčem, co je orientované na sever, slunce tam nikdy svítit nebude nebo to bude tam malinké, že se jen otočíte na patě? Pokud by ateliér měl být použit na investici a následný pronájem, proč ne. Navíc pokud jste plátcem DPH, můžete koupit ateliér na společnost a stát Vám DPH vrátí. Hlavně pozor, nájemní smlouva u ateliéru není koncipovaná jako nájemní smlouva na byt podle NOZ, ale na nebytovou jednotku. Z 99% případů bohužel nejde ateliér zrekolaudovat na bytovou jednotku, protože v tomhle ohledu se moc stavební zákony nemění.

A tady narážíme na krásný byt za 350 000,- Kč v Dejvicích. To je sen každého. V reálu se jedná o:

  • 1) přenechání nájmu
  • 2) aukci městské části či exekutorskou aukci nemovitosti.

Bod č.1) Přenechání nájemního vztahu může být zdánlivě výhodné, pokud se jedná o přenechání nájemního vztahu se souhlasem majitele. Takto můžete byt užívat, eventuálně ho se souhlasem majitele ještě podnajímat, ale co dál? Byt nebude váš. A jednoho krásného dne se majitel může rozhodnout, že ho už nebaví pronajímat nebo zesne a dědicové budou chtít bytový dům prodat a z vaší nájemní smlouvou se můžete nechat vyfotit. Nebo samozřejmě může majitel navýšit nájem na výši tržního nájmu, což když sem sečte a podtrhne investice do přenechání nájemní smlouvy, a výše tržního nájmu stejná jako v inzerci, nevidím přidanou hodnotu. Samozřejmě teď píši dramatické scénáře, které se nemusí naplnit.

Bod č.2) Aukce – povětšinou elektronické aukce. Pokud prodává v aukci byt městská část či bytové družstvo, může se vám líbit, že v inzerci najdete velmi nízkou cenu za nemovitost. Pozor, tato cena je pouze vyvolávací, tzn. startovací! K této ceně si musíte přimyslet, že aukce se většinou účastí víc lidí, než jste vy a že budou cenu příhozy navyšovat. Zpravidla se finální kupní cena může blížit tržní ceně za danou nemovitost. V případě zájmu o účast na dražbě města je třeba se jít podívat na prohlídku nemovitosti, vyplnit papíry, ale o tom příště. Moje rada, vyžádejte si dražební vyhlášku, kde jsou přesně stanoveny podmínky účasti na dražbě!

Opravdu jste našli byt v Praze pod milion. Gratulace! A není to náhodou sklep? Nemá náhodou okna v úrovni chodníku, abyste viděli boty lidí, co chodí kolem a není celý plesnivý? U suterénních bytů radím- odvlhčení, osekání omítky, ideálně předstěnu, která bude držet vlhkost v meziprostoru mezi cihlami a předstěnou, jinak se připravte na plíseň hlavičkovou a houbičky, které nechcete sbírat ani v lese 🙂

Situaci budu nadále monitorovat a podávat hlášení.

Krásný zbytek týdne

Eliška

Zanechte komentář