ZMĚNY VE FINANCOVÁNÍ NEMOVITOSTÍ OD 1. 10. 2018

mm

Pokud máte v plánu koupit nemovitost, tak vás jistě budou zajímat právě změny pravidel v jejich financování. Týkají se výhradně hypotečních úvěrů. Co tyto změny znamenají pro zájemce o koupi nemovitosti?

Česká národní banka (ČNB)vydala nové doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů, které je v platnosti od 1. října 2018. I přesto, že ČNB dává pouze doporučení, banky se jimi v drtivé většině řídí. Proto je potřeba se změnami počítat. Jaká jsou tedy nová pravidla?

Prvním novým kritériem je, že celková výše hypotéky nesmí přesáhnout devítinásobek ročního příjmu žadatele. Druhým novým kritériem pro získání hypotéky je, že výše splátky nesmí přesáhnout 45 % čistého příjmu žadatele. Koho tedy tyto novinky nejvíce zasáhnou?

Nejvíce nová kritéria zasáhnou samožadatele, kteří budou k získání hypotečního úvěru dokládat pouze jeden příjem. Počítejme tedy, že má takový zájemce o koupi nemovitosti měsíční čistý příjem 20tis. Kč, dosáhne tedy na hypotéku v maximální výši 2 160 000 Kč. Měsíční splátka hypotečního úvěru pak nesmí přesáhnout částku 9 000 Kč/měsíčně. S touto kalkulací se ale zároveň počítá, že žadatel již nemá nikde jinde jiné úvěry, kontokorenty, leasingy, povinné měsíční výdaje jako příspěvky na výživu dítěte atd.

Dále můžeme předpokládat, že nové podmínky pro získání hypotečního úvěru ovlivní zájemce o koupi nemovitosti ve větším městě, jako je např. Praha, nebo Brno. Je známo, že ve velkých městech se ceny nemovitostí pohybují výše. Co se poté předpokládá, že se může stát s trhem a cenami nemovitostí?

Je předpoklad, že od zavedení nových podmínek pro získání úvěrů na koupi nemovitosti trh bude 2-3 měsíce lehce stagnovat, tudíž do konce roku 2018 se sníží počet prodaných nemovitostí za měsíc. Po Novém roce by se mělo vše ustálit. Prognóza neslibuje klesání cen nemovitostí.

Poslední skupinou mohou být mladé rodiny s malými dětmi, které operují většinou jedním reálným příjmem.

ČNB odhaduje, že se tato nová opatření dotknou pouze 5-10 % žadatelůo hypoteční úvěr. Chcete zjistit, zda mezi ně patříte?

Určitě si sami můžete spočítat, na jak vysokou hypotéku dosáhnete. Výše splátek se však odvíjí od více faktorů. My vám s těmito výpočty můžeme pomoci. Většina bank má na svých stránkách hypoteční kalkulačku, kam si můžeme sami doplnit Vaši výši příjmů a výdajů a systém Vám sám napíše nějaká výstupní data. Samozřejmě přesnější je nechat si spočítat povolenou výši Vašeho maximální úvěru hypoteční poradkyní. Spolupracujeme dlouhodobě se společností Success IN Finance, s.ro. Naše hypoteční poradkyně Vám mohou zodpovědět jakýkoliv dotaz ohledně získání hypotéčního úvěru.

Jistě společně najdete to správné řešení.

Pokud byste náhodou vzhledem k výši vašeho příjmu na hypotéku nedosáhli, nabízí seněkolik dalších řešení, např. čerpáníúvěru ze stavebního spoření, nebo spotřebitelského úvěru. Novinkou je státní půjčka, která jde naproti mladým rodinám. Od srpna roku 2018 vznikl projekt, který podporuje mladé rodiny do šestatřiceti let, které mají zájem nejen o koupi nemovitosti, ale také například o půjčku na dostavění domu či modernizaci bytu. Státní půjčka se jeví jako výhodná vzhledem k nízké úrokové sazbě. Více informací si přečtete zde.

 

Ptáte se, proč k tomuto zpřísnění podmínek vůbec dochází?

K omezením vedl Českou národní banku rychlý růst cen nemovitostí, který byl v loňském roce nejvyšší v Evropské unii (tisková zpráva ČNB).

Pokud by se výrazně zhoršil ekonomický vývoj v České republice, dostala by se řada domácností do problémů se splácením. Proto bylo logickým vyústěním zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru.

Můžeme se domnívat, že na základě zpřísnění poskytování hypoték, bude také docházet ke zvyšování cen nájmů. Výsledkem však nebude menší zájem o koupi nemovitostí, protože i přesto, že někteří lidé na hypotéku nedosáhnou, vždy najdou takoví, kterým koupě nebude dělat problém.

Pokud se chystáte koupit nemovitost a nejste si jisti jejím financováním, neváhejte kontaktovat naše finanční experty, kteří vám rádi poradí. Přečtěte si také, zda Je lepší koupit nový byt, nebo byt po rekonstrukci.

Růstem cen se také zabívali odborníci v rozhovoru pro televizi Seznam.

 

Bc. Eliška Volánková