Je to zlé! Hodně zlé!

Slavný americký ekonom, nositel Nobelovy ceny za ekonomii a jeden z největších kritiků vládních zásahů pokřivující přirozený vývoj trhů, Milton Friedman, jednou řekl: ,,Myslím, že vládní řešení problému je obvykle stejně špatné jako problém samotný a často jej ještě zhoršuje." To bohužel neplatí pouze pro řešení koronavirové situace u nás, ale také pro rovnováhu mezi příjmy našeho obyvatelstva a cenami nemovitostí. 

To, co se dnes a v několika posledních letech děje, při snaze získat stavební povolení a vytvořit nové bydlení, je obrovský výkřičník pro nás a především pro naše budoucí generace.

  • Přebyrokratozivanost a nestrukturovanost celého procesu (ve 21. století až neuvěřitelné)
  • Absolutní nekompetentnost úřadů a úředníků dodržovat lhůty (bez jakékoliv sankce za i roční spoždnění)
  • Leckdy naprosto bezdůvodně zákeřní sousedé (snažící se pouze škodit či získat úplatek)

Nabídka vs. Poptávka = Cena

Nemovitosti podléhají stejnému principu jako každý jiný statek. Jejich ceny určuje střet nabídky s poptávkou. Proč ceny nemovitostí stále rostou je jednoduché. Důvodem růstu je stále velký tlak poptávky díky levným a snadno dostupným hypotečním úvěrům, a současně velký zájem o vlastnictví. Důvodů k vlastnictví nemovitosti může být několik - ať už to jsou obavy z narůstající inflace, snaha o konzervativní a bezpečné uložení kapitálu, či prostě touha po vlastním bydlení. 

A co na to nabídka? Slábne a slábne! Proč? Protože se dost nestaví! Proč? To už víte. Klesající nabídka a současně stejná či rostoucí poptávka mají za následek pouze jedno. Již zmíněný růst CENY.

Jediným řešením je zakročení někoho kompetentního a zjednodušit samotný systém, úředníky motivovat a za nedodržení lhůt vyvozovat důsledky. Když kdokoliv z nás nezaplatí třeba jen jednu Kč na jakékoliv povinné platbě, ihned mu začne běžet penále. Proč to nefunguje i obráceně, tedy stát vs. občan, nýbrž pouze občan vs. stát, je mi záhadou.

Zdá se ale, že do politiky se nikdo opravdu kompetentní příliš nehrne. A tak budeme pravděpodobně čekat na zázrak.

LH