Dnes jsem měl telefonický hovor s mým velmi dobrým přítelem a zástupcem jedné z největších investičních a realitních společností v naší zemi. Téma bylo jak jinak než aktuální pandemie Koronaviru a hlavně co bude. Co bude teď a co bude pak. Až skončí stav nouze, sečteme ztráty a budeme se chtít znovu nadechnout a nastartovat lokomotivu ekonomického vlaku jejíž motor se nyní zastaví a pravděpodobně zařadí i zpátečku.

Co se pravděpodobně stane?!

Nejdůležitější bude, za jak dlouho se nám podaří dostat virus pod kontrolu. Jak moc budeme všichni disciplinovaní a obezřetní. Z pohledu ekonomického to bude přímá úměra - Čím déle bude karanténa a stav nouze trvat, tím drtivější budou dopady na naše hospodářství. Tato křivka bude zcela určitě exponenciální.

Majitelé firem, hotelů, restaurací a další podnikatelé budou nuceni propouštět a někdy i zavřít úplně. Než se z celé situace "oklepou" a budou potřebovat znovu nabírat nové zaměstnance, potrvá ještě trochu déle. Otázka je, jak moc budeme po této zkušenosti ochotni přicházet fyzicky do styku s okolním světem. Snad nám to ale nevezme naši lidskou podstatu a budeme si pouze více vážit sami sebe, našeho okolí a přírody.

Vláda a centrální banky budou nuceni stlačit úrokové sazby na minimum a napumpovat obrovské množství peněz do ekonomik. Obrovským množstvím myslím přinejmenším miliardy až biliony finančních prostředků. Tím, že se prostě "vytisknou". Tento prostředek se nazývá "Kvantitativní uvolňování".

Takže peníze jako takové začnou ztrácet svou hodnotu. Pokud jste si dnes koupili za 100,-Kč X zboží, tak v budoucnu si za stejných 100,- Kč již stejné X zboží nekoupíte.

Co má tedy smysl? Aktiva!

Nejznámější a nejsrozumitelnější aktivum je NEMOVISTOST. Všichni je využíváme a potřebujeme denně k životu. Pokud dnes vlastníte nemovitost, tak těsně po krizi se pravděpodobně ceny nemovitostí propadnou. V závislosti na lokalitě a druhu nemovitosti. To je ideální příležitost pro NÁKUP. Do karet Vám také bude hrát fakt, že úrokové sazby hypoték poletí raketově dolů. 

Proč?

Protože právě díky Kvantitativnímu uvolňování bank, nulovým úrokovým sazbám a růstu inflace během následujících 5-10 let ceny nemovitostí vzrostou o až o 100%. Zejména v Praze a větších městech.

Proč?

Protože půdy více nebude. Za to bude více lidí a hlavně bude mnohem více peněz v oběhu.

Stačí si vzpomenout na hypoteční krizi po roce 2008 a srovnat si ceny nemovitostí v období mezi lety 2009 až 2019. Díky extrémní poptávce, nedostatku nemovitostí a také množství peněz v ekonomice, které se dostaly do oběhu se ceny zejména ve velkých městech někdy i zdvojnásobily. 

Pokud máte naspořené peníze nebo určitou likviditu, pamatujte, že hotovost bude na ceně ztrácet. Vaše nemovitost v dlouhodobém horizontu NE

Nemovitosti jsou v principu jedno z nejužitečnějších a nejhodnotnějších aktiv vůbec. Například dnes v době karantény se do zlata ani Bitcoinu neschováte. :)

Hodně zdraví,

Lukáš Hojdan, ELVO PROPERTY a.s.